25 Mayıs 2016 Çarşamba

MÜSLÜMAN GENÇLİĞİN ISLAH GÖREVİ

10 Haziran 2013, 09:10
MÜSLÜMAN GENÇLİĞİN ISLAH GÖREVİ
AMMAR YASİR
Gençler toplumun en dinamik kısmıdır. Deyim yerindeyse toplumun dinomosu gençlerdir. Toplum için üreten, toplumun nabzını gösteren, toplumun geleceğini belirleyen gençlerdir.

Eğer bir toplumun birkaç yıl sonraki yönetimini görmek istiyorsanız, şimdiki yetişen gençlere bakmanız gerekir. Eğer gençler hayırlı işlerle meşgul oluyorlarsa, o toplum hayırlı bir toplum; eğer gençler şer işlerle uğraşıyorlarsa, o toplum şer bir toplum olmaya doğru gidiyordur ve onların yöneticileri onlar gibi olacaktır. Çünkü biz nasıl olursak, neye layıksak öyle yönetiliriz.

Her ne kadar Başbakan ‘dindar bir nesil’ yetiştirmeden söz ediyorsa da, aslında gençliğin çok da dindar olmadığı görülecektir. İçki tüketimi katlanarak artmış, kadın-erkek ilişkileri cinselliğe indirgenmiş, uyuşturucu kullanımı artmış, boşanmalar zirve yapmış, gençlik maalesef nerde şer bir insan varsa onu örnek almaya başlamış.

Bu söylediklerimden ümitsiz olduğum sanılmasın. Bu mevcut gelişmelerin yanında tabi ki, Allah ve resulüne gönülden bağlı, yüreği Allah sevgisi ve peygamber sevdası ile dolu çok sayıda gençlerimiz de var. Ama maalesef gençliğin çoğunluğunu düşündüğümüzde bu peygamber sevdalısı gençlere çok görev düştüğünü göreceğiz.

Gençliğin bu şekilde şer yoluna gittiği, ya da itildiği bir dönemde Müslüman gençlerin bir an olsun durma, mola verme lüksü yoktur, olamaz.

Şu unutulmamalıdır ki; ifsad kolay, ıslah zor bir iştir. Üstad Bediüzzaman bu konuya değinirken, ifsadın kolay olmasından, ıslahın ise zor olmasından dolayı; ıslah edicilerin çok fazla çalışmaları gerektiğini vurgulamıştır. Örnek olarak bir binayı yapmak çok zor ve meşakkatli bir iştir. Bir binanın, örneğin Hz. Ömer Camisinin inşası belki yıllarca sürmüştür. Nice işçi, mimar, inşaat mühendisi, tekniker, demirci ve benim sayısını saymaktan aciz olduğum ne kadar insan yıllarca mesaisini böyle bir binayı yapmak için harcamıştır.

Gelin görün ki; bu kadar sanatkar, hünerli, azimli ve gayretli insanın binbir zahmetle yapmaya muvaffak olduğu bu yapı en adi ve işe yaramaz bir insanın eliyle bile enkaza çevrilebilir. Adi ve serkeş bir insan, binanın altına bir dinamit koysa, o kadar kıymetli insanın çabasının sonucu olan eser bir anda yerle bir olur.

Aynen bu misalde olduğu gibi toplum içinde ıslah çalışmaları yapan binlerce kıymetli insanın semerelerini ifsat eden bazı müfsitler var. ifsat kolay olmasından dolayı da ifsadın sonuçları çok kolay görülüyor. Buna karşılık Müslüman gençlerin çalışmalarının semereleri ise hemen görünmüyor. Buna rağmen Müslüman gençler yılmamalı, ıslah çalışmalarını çok yapmalılar ki, bu toplumu bu gençliği müfsitlerin ellerinden kurtarabilsinler.

Bu bağlamda 1-8 haziran arası Müslüman gençlik haftası olarak ilan edilmiş. Şehrimizde hayırlı faaliyetleri ile adını duyuran İkra Eğitim Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden bu yönde topluma yönelik bir çağrı yapılmış. Derneğin yönetim kurulu üyelerinden Sayın Yusuf Türk Beyefendi, gençler üzerine oynanan ve onlar üzerine kurulu planlardan söz etmiştir.

Sayın Türk’ün bu sözlerine İslami ve insani duyarlılığı olan her kesimden destek gelmelidir. Bir de şunu bilmemiz gerekir ki; bugün toplumu ifsad edenler omuz omuza vermiş, birbirlerini destekler vaziyette çalışmalar yapıyorlar. Ama ıslah etmeye çalışanlar ise birbirinden kopuk, birbirinden habersiz, hatta birbirlerine kör ve sağır kalmaya çalışıyorlar. Gençliğin ve toplumun ıslahı için bütün çabalar birleştirilmeli. Eğer bu birleşme sağlanamıyorsa, en azından sözleri ve duaları ile herkesin yaptığı ıslaha destek olunmalıdır. Bu konuda hayırlı işler yapanlar, Üstad Bediüzzaman’ın uhuvvet ve ihlas risalelerini çokça okumalı ve üzerinde tefekkür etmelidirler.

Bunun yanında eğer biz hayırlı olmak istiyorsak hayra çağırmalı, ıslah edici olmalıyız. Çünkü ayeti kerimede şöyle buyruluyor: ''Sizden, Hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.''(Ali İmran 104). Demek ki aslında insanlığı hayra çağırırken, ıslah ederken ilk başta kendimizi ıslah ediyoruz. Kurtuluşa ermenin yolu bunu yapmaktan geçiyor.

En büyük yatırım gençliğe yaptığımız yaptırımdır. Bu bağlamda ‘Müslüman gençlik haftası’ nı ilan edenleri tebrik ediyorum. Bu hafta münasebetiyle yapılan etkinlikleri gerçekleştiren muhterem kardeşlerime canı gönülden kutluyorum.

Ey! Müslüman gençlerimiz gelin imanımızı yenileyelim, tekrardan ilk günkü heyecanla vazifemize koşalım. Gençlerimizi ve gençliğimizi şeytandan ve onun mücessem hale gelmiş insan dostlarından muhafaza edelim.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  e-gazete

  KARİKATÜR

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV